top of page

Így hekkeld meg a boldogsághormonokat

  • Szerző képe: Admin
    Admin
  • 2020. dec. 27.
  • 5 perc olvasás

Frissítve: 2021. márc. 28.

A legtöbben tudjuk, hogy az agyunk szabályozza a kedvünket, de ez egész pontosan hogyan történik? Bizonyos agyi molekulák fontos szerepet játszanak a lelki egészségünk megtartásában, bár a tudomány folyamatosan fedez fel ezzel kapcsolatban újabb és újabb dolgokat.

Az agyunkban lévő bizonyos kémiai anyagok hírvivőként funkcionálnak, üzeneteket küldenek az idegsejtjeinknek, és hatással vannak arra, hogyan érzünk.

Tudtad, hogy van néhány egyszerű mód arra, hogy a boldogsághormonjainkat felszabadítsuk, és hogy ezek akcióba lendüljenek? És ez így igaz - néhány cselekedet pozitív hatással van a közérzetünkre, energiaszintünkre, gondolkodásmódunkra, a "jól érzem magam" agyi kémiai vegyületek miatt.


Mik ezek az agyi kémiai vegyületek?


Minden egyes pillanatban kémiai reakciók milliárdjai játszódnak le az agyunkban. Ezek a reakciók határozzák meg azt a folyamatosan változó rendszert, amely irányítja a kedvünket, az érzékelésünket és sokminden mást.

A neurotranszmitterek olyan kémiai anyagok, amelyek neuronok között közvetítenek üzeneteket. A neuronok (vagy idegek) az agyban mindenhol jelen vannak, és üzeneteket küldenek és fogadnak. Kutatások rámutattak, hogy az elektromos és kémiai jelek a neuronokban és a neuronok közötti kommunikációban vesznek részt. Az agy így kommunikál önmagával.

A neurotranszmitterek két csoportra oszthatók: serkentők és gátlók. A serkentő hírvivők stimulálják az agyműködést, míg a gátlók lelassítják a kémiai reakciókat.


Típusok


Ha meg akarjuk érteni az agy kémiai hálózatát, ismernünk kell a főszereplőket: a dopamint, oxitocint, szerotonint és az endorfinokat. Ezek az agyi kémiai vegyületek, vagy "jól érzem magam" hormonok vannak a legnagyobb hatással a kedvünkre, és szerepet játszanak a mentális, érzelmi és fizikai egészségünkben.

Amikor boldogok vagyunk, biztonságban érezzük magunkat, büszkék vagy elégedettek vagyunk, a testünk ezeket az agyi kemikáliákat bocsájtja ki.


Dopamin

A dopamin a "jól érzem magam" hormonként is ismert, mert a jutalmazást szabályozza az agyban. Fontos szerepe van a mindennapi viselkedésben, mint például abban, hogyan érezzük magunkat, hogyan mozgunk vagy étkezünk.

Az elégedettség és jutalmazás pillanataiban ebből az agyi vegyületből kapunk egy löketet. A másik oldalon viszont, ha a dopaminszintünk túl alacsony, tehetetlennek, és motivációnkat vesztettnek érezhetjük magunkat.

A dopamin erősen kötődik az agy jutalmazási rendszeréhez. A megerősítés, motiváció érzését növeli, és serkenti a tanulást.

Kutatások kimutatták a dopamin és az olyan viselkedési formák közti összefüggést, mint hogy hogyan mozgunk, hogyan észlelünk, hogyan időzítünk. Miután befejeztünk egy feladatot, megdícsértek minket, vagy egy kisebb győzelmet ünneplünk, egy jó adag dopami szabadul fel a testünkben.


Oxitocin

Az oxitocint a szerelem hormonjának is tartják, mivel szerepet játszik egy sor szociális kötelék kialakulásában, és a szexualitásban. Az oxitocin termelődésének a hatása ellentétes azzal, ami a kortizol felszabadulása után következik be. Nyugodtabbnak, boldogabbnak és biztonságban érezzük magunkat.

Kutatások azt jelezték, hogy az oxitocin erősíti a társas kapcsolatok kialakulását és a kötődést. Amikor izgatottak vagyunk egy társas elköteleződés miatt, akkor valóljában egy rakat oxitocin szabadul fel bennünk, ami arra ösztönöz minket, hogy még jobban akarjunk kapcsolódni másokhoz.

Az oxitocin ezen kívül a stressz egészséges kezelésében is segítséget nyújt.


Szerotonin

A szerotonin szerepet játszik egy sor neuropszichológiai folyamatban. Agyi vegyületként a kedvünket, az energiaegyensúlyunkat, a motorikus működést, fájdalomérzékelést, étvágyat, és a szív- és érrendszer működését szabályozza.

A szerotoninnal kapcsolatos kutatások azt igazolták, hogy a neurotranszmitter sok kulcsfontosságú tevékenységet szabályoz, mint a viselkedés, kedv és memória. Ezért alkalmazzák a szerotonint elsődleges kezelésként egy sor rendellenesség kezelésében, mint amilyen a súlyos depresszió, a posztrraumás stressz szindróma, az idegesség, az agresszív viselkedés, a pánikbetegség és a rögeszmés-kényszeres viselkedés.


Endorfinok

Az endorfinok a vegyi anyagok egy olyan csoportja, amit "ópiát peptideknek" is ismerünk. Az endorfinok, mint az enkefalinok és a dinorfinok olyan érzésekkel vannak kapcsolatban, mint az eufória, elégedettség, szexualitás és a fájdalom csökkenése. Az endorfinok elősegítik azt, hogy jól érezzük magunkat, hogy a boldogság érzete töltsön el bennünket.

Másrészről az endofrinok alacsony szintjét összefüggésbe hozták az érzelmi és fizikai fájdalommal, a kockázatkedvelő magatartásokkal és a függőségek kialakulásának magasabb kockázatával.

Az endorfinok természetes ópiát peptidként működnek, amelyeknek sok közös vonásuk van a vényköteles szorongásoldó gyógyszerekkel és az ópiátokkal. Tanulmányok kimutatták, hogy amikor ezek az agyi vegyületek felszabadulnak, segítenek a fájdalom kezelésében, eufóriás érzéssel töltenek el, és elősegítik, hogy elégedettnek érezzük magunkat.




Hogyan hekkeld meg a boldogsághormonokat


1. Étkezz egészségesen


Tudtad, hogy egyszerűen már az elősegíti a boldogsághormonjaid, mint például a dopamin termelődését, ha tápláló ételeket eszel? Valójában néhány ételt "agyserkentő ételeknek" nevezünk, mert segítik a neurotranszmitterek felszabadulását.

Többek között ezek az ételek vannak a legjobb hatással a boldogsághormonokra:

  • jó minőségű protein

  • babfélék

  • diófélék

  • magok

  • egészséges zsírsavak

  • antioxidánsokban gazdag gyümölcsök és zöldségek

2. Játssz a háziállatoddal


A háziállatokkal való időtöltés az agyi vegyületek termelődését segíti elő, különösen az oxitocinét, ami a "szerelem hormona". Ha van háziállatod, a vele való foglalkozás, vagy játék nagyszerű kedélyjavító.

Nincs háziállatod? Hát pont erre vannak a barátok és a szomszédok!


3. Ölelj meg valakit


Szeretnéd természetes módon megemelni az oxitocinszintedet? Válaszd a valódit.

Az ölelés a vígasztalás, együttlét és öröm érzéseit hozza magával.

Igazán jót a napi több ölelés tesz velünk - és jó, ha ezek legalább 20 másodpercig kitartanak. Az ennél is hosszabb ölelés emeli meg igazán a szerelemhormonodat.


4. Sétálj egyet


Biztos vagyok benne, hogy nem ez az első eset, amikor azt olvasod, hogy a szabad levegőn megtett séta jót tesz az egészségednek. A béke és a megnyugvás érzését hozza magával.

Teszi ezt azáltal, hogy a szerotonin-termelést segíti elő, ami szabályozza a kedvünket, energiaszintünket, és fájdalomkezelést.


5. Sportolj


A testmozgás, vagy bármilyen fizikai aktivitás nagyszerű módja a szerotoninszint növelésének. Ez lehet úszás, futás, kerékpározás, súlyemelés vagy hasonlók. A test átmozgatása és a véráram fokozása energetizálttá és jobb kedvűvé tesz.


6. Dícsérj meg valakit


Tudtad, hogy ha mást megdícsérsz, az a te kedvedre is pozitív hatással van? Az olyan kis figyelmességek, mint ez, oxitocint szabadít fel, ami miatt szeretettnek, megbocsátónak, védettnek és biztonságban lévőnek érzed magad.


7. Viccelődj a barátaiddal


A nevetés növeli az endorfin szintjét, az agyi molekuláét, amely az örömmel, motiváltsággal, és a társas kapcsolatokkal van összefüggésben. Egyszerűen az, ha viccelődsz a barátaiddal, hatással van a saját hangulatodra, sőt, még a fájdalmat is enyhíti.


8. Fogd meg a kezét


Milyen nagyszerű módja az oxitocinszint növelésének a kézfogás! A kézfogás a szerelemhormon termelődését, és az együttlét érzését segíti elő. Az oxitocin a biztonság és boldogság érzését is növeli, és segíti a testedet a stressz helyes kezelésében.


9. Legyél kedves


A kedvesség apró cselekedete boldogsághoz, és a béke érzéséhez vezethet. Azért van ez, mert segíti az olyan agyi vegyületek, mint az oxitocin, és a dopamin szintjét növelni.

Tégy valami egyszerűt, mint például tartsd meg az ajtót valakinek, adakozz, vagy csak egyszerűen mosolyogj egy munkatársadra.


10. Tölts időt a napfényen


Gondolkoztál már azon, miért érzed magad olyan nyugodtnak, miután egy kevés időt a napfényen tartózkodtál? Mert segít a szerotonin termelésében.

A szerotonin javítja a közérzetet, a memóriát, az emésztést, és a sebgyógyulást, szóval ha teheted, ne hagyd ki a mindennapi napfény-adagodat.


11. Járj masszázsra


Az érintés érzése az oxitocin termelését fokozza, és emiatt kevésbé érzed majd magad feszültnek. A profi masszőr által végzett masszázs nagyszerű módja az általános közérzet javításának, de az egyik szerettedet is megkérheted egy kis masszázsra!

A masszázsterápia a boldogsághormonok felszabadítója, sőt, még az immunitást is növeli.


12. Fejezz be egy feladatot


Ismerős az az érzés, amikor befejeztél egy feladatot? Ez a jó teljesítmény, némi izgatottság, és egy kis melegség érzése.

Ez a dopaminlöket, ami a jutalomközpontból szabadul fel, és azt mondja: jó munkát végeztél. Bármikor, amikor befejezel egy munkát, ünnepelj pár percig, és érezd, ahogy a neurotranszmittereid elvégzik a feladatukat.



Kockázatok és mellékhatások


Van néhány természetes, és egyszerű módja a boldogsághormonok, vagy agyi vegyületek felszabadításának. Nincsenek kockázatok és mellékhatások, amikor ezeket az egyszerű lépéseket megteszed, hogy jobb kedved és nagyobb boldogságod legyen.

Hogyha megpróbálod ezeket, de úgy érzed, nem sikerül kimászni a gödörből, kérd egészségügyi szakember segítségét.


Összegzés


  • A neurotranszmitterek olyan agyi vegyületek, amik üzeneteket küldenek egyik neurontól (vagy idegsejttől) a másikig. Milliónyi vagy inkább milliárdnyi üzenetet küldenek az agyadon keresztül mindegyik pillanatban.

  • Az agyi vegyületek, vagy boldogsághormonok felszabadulásának jelentős hatása van a kedvedre, érzékelésedre, energiádra, emésztésedre és sok más dologra is.

  • A boldogsághormonok, amiknek a szintjét természetes módon is növelheted, a szerotonin, dopamin, oxitocin és az endorfinok. Az olyan egyszerű tettek, mint amikor nevetsz a barátaiddal, megfogod valakinek a kezét, egészséges ételeket eszel, vagy sétálsz a friss levegőn, segíthet ezeknek a "jól érzem magam" hormonoknak a szintjét növelni.



A cikk forrása: https://draxe.com/health/how-to-hack-brain-chemicals-to-boost-happiness/



Comentários


kövess minket:

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

Egészségügyi nyilatkozat

Ez a tartalom kizárólag információs és oktatási célokat szolgál, és nem célja, hogy orvosi tanácsokat adjon, vagy pedig helyettesítse a kezelőorvos tanácsát, vagy kezelési módszereit. Minden olvasót arra bíztatunk, hogy konzultáljon orvosával, vagy szakképzett egészségügyi szakemberrel az egyedi egészségügyi kérdéseket illetően. Sem Tóth Gábor, sem a tartalomszolgáltató nem felelős semmilyen, az itt feltűntetett oktatási célú információk követése során bekövetkezett esetleges egészségügyi következményekért. Az ezen a weboldalon feltűntetett tartalom minden olvasója, különösen azok, akik orvosi előírásokat követnek, vagy gyógyszert szednek, konzultáljon a kezelőorvosával, mielőtt bármilyen táplálkozási, életmódbeli programot kezd el, vagy táplálékkiegészítőt szedne. 

©2020 by Bio Gabi.

Adatvédelem

Sütik kezelése

Kapcsolat

Honlaptérkép

bottom of page